Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci  i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku

         

Rozdział I

Postanowienia ogólne

  1. Standardy Ochrony Małoletnich w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu z siedzibą w Białymstoku, ul. Witosa 36, 15 – 660 Białystok (dalej zwanym Ośrodkiem) zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
  2. Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o:
  3. krzywdzeniu małoletniego – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego (w tym czynu nieobyczajnego) na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu lub przez zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie;
  4. małoletnim – należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
  5. kierowniku – należy przez to rozumieć kierownika Ośrodka,
  6. personelu – należy przez to rozumieć wszystkie osoby zatrudnione lub współpracujące z PZG Specjalistycznym Ośrodkiem Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku,
  7. standardach – należy przez to rozumień niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich;
  8. zatrudnieniu – należy przez to rozumieć nawiązanie współpracy z jakąkolwiek osobą na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub umowy cywilnoprawnej (w tym kontraktowej).
  9. Obowiązek przestrzegania standardów ma każdy członek personelu oraz kierownik Ośrodka.

Rozdział II

Objaśnienie terminów

  1. Pracownikiem PZG Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku (dalej zwanym jako Ośrodek) jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej.
  2. Osobą współpracującą z PZG Specjalistycznym Ośrodkiem Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku są stażyści, wolontariusze lub praktykanci.
  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
  4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika PZG Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
  6. Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich, personel i kierownictwnik podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich.
  7. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział III

Przestrzeganie standardów przez pracowników

  1. Za wdrożenie, monitorowanie przestrzeganie, ocenę realizacji standardów oraz inne zadania określone w standardach odpowiedzialny jest kierownik Ośrodka.
  2. Przed zatrudnieniem w Ośrodku jakiejkolwiek osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy uzyskać informację z Rejestru Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym dotyczącą tego, czy dana osoba figuruje w tym rejestrze.
  3. Przed zatrudnieniem osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy zobowiązać ją do dostarczenia aktualnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej) Kodeksu karnego, w art. 189a (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się) Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
  4. W przypadku zatrudnienia cudzoziemca, należy przeprowadzić jego weryfikację pod kątem figurowania w rejestrach karalności państwa pochodzenia lub państwa, w którym osoba ta ostatnio zamieszkiwała, w zakresie przestępstw wskazanych w punkcie 4 lub odpowiadających im czynów zabronionych, sankcjonowanym prawem danego państwa. Kierownik Ośrodka uprawniony jest ponadto do zobowiązania cudzoziemca do złożenia odpowiedniego oświadczenia o niekaralności.
  5. Zatrudnić w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku można wyłącznie te osoby, które nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym i które dostarczyły aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że nie były skazane za przestępstwa, których mowa w punkcie 4.
  6. Każdy członek personelu ma obowiązek zapoznania się ze standardami. Potwierdzeniem zapoznania się ze standardami przez członka personelu jest złożenie przez niego oświadczenia, wzór którego stanowi załącznik nr 1 do standardów.
  7. Kierownik Ośrodka co najmniej raz do roku w grudniu:
  8. dokonuje przeglądu Rejestru Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym, ustalając czy członek personelu, który udziela świadczeń zdrowotnych małoletnim lub uczestniczy w ich udzielaniu w podmiocie leczniczym, nie został wpisany do tego rejestru;
  9. odbiera oświadczenia od członka personelu, który udziela świadczeń zdrowotnych małoletnim lub uczestniczy w ich udzielaniu w podmiocie leczniczym, o tym, że nie został on wpisany do Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w punkcie 4 oraz że nie toczy się wobec niego postępowanie przygotowawcze lub sądowe dotyczące tych przestępstw. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do standardów.
  10. W przypadku powzięcia informacji o:
    • wszczęciu lub prowadzeniu wobec członka personelu postępowania karnego o przestępstwa określone w punkcie 4 , kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie odsuwa takiego członka od wszelkich form kontaktu z małoletnimi;
    • skazaniu członka personelu za przestępstwo lub przestępstwa określone w punkcie 4, kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie rozwiązuje z nim umowę będącą podstawą zatrudnienia lub odwołuje go ze stanowiska.

 

Rozdział IV

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

  1. Pracownicy Ośrodka posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia dzieci (także z wykorzystaniem technologii informatycznej i komunikacyjnej).
  2. Każdy pracownik Ośrodka mający kontakt z dziećmi jest weryfikowany pod kątem niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
  3. W przypadku zidentyfikowania lub podejrzenia wystąpienia czynników ryzyka lub objawów krzywdzenia dziecka, pracownicy Ośrodka podejmują rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując do skorzystania z pomocy.
  4. Wszyscy pracownicy i współpracownicy Ośrodka, którzy w związku z wykonywaniem służbowych obowiązków, podjęli informację o krzywdzeniu dziecka lub inne informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Rozdział V

Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi

  1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka, troski o jego bezpieczeństwo i w jego najlepszym interesie. Personel czyni to w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
  2. Personel traktuje dziecko z empatią i szacunkiem wobec jego godności, potrzeb oraz intymności.
  3. Dziecko ma prawo do otrzymywania informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz podejmowanych czynności medycznych przy użyciu prostego języka w sposób dostosowany do wieku, sytuacji i poziomu rozwoju dziecka.
  4. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Nie wolno dziecka upokarzać, krzyczeć na nie, lekceważyć lub obrażać.
  5. Każda osoba zatrudniona w Ośrodku, która ma świadomość, iż małoletni doznał znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i taktu w kontaktach z tym małoletnim.
  6. Jeżeli małoletni swoim postępowaniem dąży do nawiązania z członkiem personelu kontaktu fizycznego o potencjalnie niestosownym bądź nieadekwatnym charakterze, personel podejmuje odpowiednie, stanowcze działania, wyjaśniając z wyczuciem małoletniemu konieczność zachowania granic strefy osobistej.
  7. Członkowie personelu zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.
  8. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie tych zasad są potwierdzone podpisaniem stosownego oświadczenia.

Rozdział VI

Katalog zachowań zabronionych.

  1. Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich (zarówno przemocy fizycznej, jak i werbalnej), polegającej w szczególności na stosowaniu kontaktu fizycznego o charakterze agresywnym, krytyki lub obraźliwego bądź dyskryminującego zachowania.
  2. Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.
  3. Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.
  4. Zabrania się wyśmiewania małoletnich, poniżania ich lub etykietowania.
  5. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy lub autorytetu.
  6. Personel nie może kontaktować się bezpośrednio z małoletnim z pominięciem jego przedstawiciela ustawowego.
  7. Personel nie może nawiązywać kontaktów z małoletnim w innej formie niż przewidzianej udzielaniem świadczeń w Ośrodku, w szczególności poprzez zapraszanie albo przyjmowanie zaproszeń od małoletnich w mediach społecznościowych, komunikatorach lub za pośrednictwem innych prywatnych form kontaktu.

 

Rozdział VII

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka:

  1. W Ośrodku funkcjonuje procedura „Postępowanie z ofiarami przemocy lub zaniedbania”, której celem jest zapewnienie pomocy osobom, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy lub zaniedbania.
  2. W przypadku podjęcia przez pracownika Ośrodka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek:
  3. udzielić niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia;
  4. poinformować rodziców/opiekunów dziecka o podejrzeniu krzywdzenia dziecka;
  5. udzielić informacji o możliwościach uzyskania pomocy lub wsparcia oraz o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy lub zaniedbania
  6. wypełnić Kartę interwencji – wzór Karty stanowi załącznik nr 4 do standardów.
  7. Czynności podejmowane i realizowane wobec dziecka przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego, chyba że z uwagi na charakter tych czynności jest to niemożliwie albo wobec rodzica, opiekuna prawnego istnieje uzasadnione podejrzenie, że są oni sprawcami krzywdzenia dziecka.
  8. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, gdzie zachodzi podejrzenie, że wobec niego przemoc stosują rodzice/opiekunowie, jeżeli jest to możliwe działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności osoby pełnoletniej najbliższej.
  9. Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.
  10. Pracownik składa zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia do odpowiednich instytucji w zależności od rodzaju zgłaszanej sprawy:
  11. do prokuratury lub policji;
  12. do właściwego sądu rodzinnego;
  13. do przewodniczącego właściwego Zespołu Interdyscyplinarnego przesyłając formularz „Niebieska Karta – A”, przez co uruchamia procedurę w przypadku przemocy w rodzinie.
  14. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w ustępie poprzedzającym.
  15. Dokumentację związaną z procedurą interwencji umieszcza się w dokumentacji medycznej dziecka.

 

 

Rozdział VIII

Zasady ochrony dostępu do Internetu:

 

  1. Ośrodek umożliwia dostęp do sieci Internet, zarówno personelowi jak i pacjentom, w tym osobom małoletnim.
  2. Małoletni podczas zajęć korzysta z Internetu jedynie w obecności pracownika udzielającego mu świadczeń medycznych.
  3. Pracownik ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
  4. Pracownik czuwa nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas zajęć.
  5. Dostęp do sieci Internet jest zabezpieczony hasłem oraz tak skonfigurowany, że uniemożliwia małoletnim wchodzenie na strony:
    • o treści pornograficznej lub erotycznej;
    • przedstawiające obrazy przemocy lub okrucieństwa wobec innych ludzi lub zwierząt;
    • witryny hazardowe;
    • niemodyfikowane pokoje czatu.
  6. Ośrodek zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przy komputerach, z których jest możliwy swobodny dostęp do sieci.
  7. Poza gabinetami Ośrodka dziecko korzysta z Internetu za zgodą rodzica/opiekuna prawnego i na udostępnionym przez niego urządzeniu.
  8. W przypadku podejrzenia skrzywdzenia dziecka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym za pomocą sieci Internet (korzystanie przez dziecko ze stron zawierających niebezpieczne treści, upublicznianie wizerunku dziecka w sposób krzywdzący lub ośmieszający go – cyberprzemoc) podejmuje się działania zgodnie z rozdziałem VII standardów.

 

Rozdział IX

Monitoring stosowania standardów

  1. Kierownik Ośrodka wyznacza osobę odpowiedzialną za politykę ochrony małoletnich w placówce.
  2. Kierownik Ośrodka powierza zadanie, o którym mowa w punkcie 1 psycholog pani mgr Annie Szwarc.
  1. Osoba, o której mowa w punkcie 2, odpowiedzialna jest za:
    • monitorowanie realizacji standardów, reagowanie na sygnały naruszenia standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz proponowanie zmian w standardach
    • raz na 12 miesięcy przeprowadza ankietę monitorującą poziom realizacji standardów, w przeprowadzonej ankiecie pracownicy Ośrodka mogą proponować zmiany w obowiązujących Standardach oraz wskazywać ich naruszenie w placówce- wzór ankiety stanowi załącznik nr 5 do standardów
    • dokonuje opracowania i podsumowania wypełnionych przez pracowników ankiet i na tej podstawie sporządza pisemny raport z monitoringu, który następnie przedstawia Kierownikowi Ośrodka.
  2. Kierownik Ośrodka nie rzadkiej niż co dwa lata dokonuje przeglądu Standardów w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy udokumentować pisemnie.
  3. Członkowie personelu, małoletni lub ich przedstawiciele ustawowi mogą przekazywać swoje uwagi do standardów do kierownika podmiotu leczniczego.
  4. Kierownik podmiotu leczniczego może sprawdzać znajomość standardów wśród personelu oraz organizować szkolenia z zakresu stosowania standardów.
  5. Kierownik Ośrodka wprowadza do standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom oraz współpracownikom nowe brzmienie standardów.

Rozdział X  

Zasady ochrony wizerunku małoletniego

  1. Wizerunek małoletniego podlega ochronie.
  2. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach zgodnych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016.
  3. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dziecka w Ośrodku reguluje Polityka Bezpieczeństwa dostępna w sekretariacie oraz Klauzula Informacyjna dostępna na tablicy ogłoszeń w Ośrodku i na stronie internetowej Ośrodka.
  4. Utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki i jego upubliczniane jest dopuszczalne za zgodą rodzica/opiekuna prawnego dziecka. Powyższe stosuje się również do przedstawicieli mediów przygotowujących materiały na terenie Ośrodka.
  5. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica/opiekuna nie jest wymagana.
  6. Podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka możliwe jest tylko za wiedzą i zgodą tego opiekuna.

 

Rozdział XI

Przepisy końcowe

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2024 roku.
  2. Ogłoszenie standardów następuje poprzez zamieszczenie ich na stronie internetowej Ośrodka oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
  3. Ogłoszenie standardów dla pracowników placówki następuje poprzez zapoznanie ich z formą pisemną standardów znajdującą się w sekretariacie Ośrodka.

Załączniki:

Załącznik nr 1. Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci.

Załącznik nr 2. Oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat.

Załącznik nr 3. Oświadczenie w przypadku braku informacji z rejestru karnego.

Załącznik nr 4. Karta Interwencji.

Załącznik nr 5.Ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów Ochrony Małoletnich

Załącznik nr 6. Wersja skrócona standardów ochrony małoletnich.

 

 Załącznik nr 1

do Standardów Ochrony Małoletnich w Ośrodku PZG w Białymstoku

 

Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu

do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci

( wzór)

 

 

Ja, .......................................................................... nr PESEL ............................................. oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.

 

Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z standardami ochrony małoletnich w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci  i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku i zobowiązuję się do ich przestrzegania.

 

Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

                                                                   ..........................................................................

                                                                                            (data i podpis)

 

 Załącznik nr 2

do Standardów Ochrony Małoletnich w Ośrodku PZG w Białymstoku

 

Oświadczenie o krajach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat

(wzór)

 

Ja, .......................................................................... nr PESEL ............................................. oświadczam, że: * nie zamieszkiwałam/-em w ostatnich 20 latach w innych państwach niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa. * zamieszkiwałam/-em w ostatnich 20 latach w innych państwach niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, a to w następujących państwach …………………………………………………………………………………

 Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

…..…………………………...                         …………………………………….

(miejscowość i data)                                                           (czytelny podpis)

 

*Niepotrzebne skreślić Jeżeli osoba zamieszkiwała w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa jest zobowiązany przedłożyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Podstawa prawna: art. 21 ust. 5, ust. 7 i ust. 8 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dnia 13 maja 2016 r.. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 j.t. z późn. zm.)

 

 

 Załącznik nr 3

do Standardów Ochrony Małoletnich w Ośrodku PZG w Białymstoku

 

Oświadczenie o niekaralności w przypadku braku informacji z rejestru karnego.

( wzór)

 

Ja, niżej podpisany/a …………………………………………………………………………… numer PESEL ..………………………………..…………………………………….….……

O ś w i a d c z a m

  1. iż prawo w państwie obywatelstwa ………………………………….. (wpisać nazwę państwa/państw) nie przewiduje sporządzenia informacji z rejestrów karnych lub nie prowadzi się rejestru karnego;
  2. iż prawo w państwie, w którym zamieszkiwałem/am …………………..…………..(wpisać nazwę państwa/państw) nie przewiduje sporządzenia informacji z rejestrów karnych lub nie prowadzi się rejestru karnego.
  3. O ś w i a d c z a m nie byłem/am prawomocnie skazany/a w żadnym z niżej wymienionych państw za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a także nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłem/am się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Jestem świadomy/ a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

……………………..…………                ……………………………………..

(miejscowość, data)                                   (własnoręczny – czytelny podpis)

 

Podstawa prawna: art. 21 ust. 5, ust. 7 i ust. 8 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dnia z dnia 13 maja 2016 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 j.t. z późn. zm.)

 

 

 Załącznik nr 4  

do Standardów ochrony małoletnich w Ośrodku

 

KARTA INTERWENCJI.

( wzór)

 

 

Imię i nazwisko małoletniego: ………………………………………………………………………………………………………….

Data sporządzenia karty interwencji: ……………………………………………………………………………………………….

Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) – opis:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia: ……………………………………………………………………. Działania podjęte wobec dziecka (skierowanie do specjalistów, w tym jakich, oraz daty):

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ustalenia planu pomocy (jeśli dotyczy):

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 Spotkania z opiekunami dziecka (opis z datą):

  1. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  2. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Interwencja prawna (właściwe zakreślić)

  1. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
  2. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,
  3. inny rodzaj interwencji. Jaki? (opis)

    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  

 Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji:

    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

    Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach/działania organizacji/działania rodziców:

    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

                                                                                                    …………………………………………………………………

                                                                                                          podpis osoby sporządzającej kartę

 

 

 Załącznik nr 5

Do Standardów Ochrony Małoletnich w Ośrodku

 

ANKIETA MONITORUJĄCA

poziom realizacji Standardów Ochrony Małoletnich

( wzór )

1.Czy znasz  standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązujące w placówce w której pracujesz?

 

 

2. Czy znasz treść dokumentu „ Standardy ochrony małoletnich w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku” ?

 

3.Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

4.Czy wiesz jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

5.Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich przez innego pracownika Ośrodka?

 

 

5a.Jeśli tak- jakie zasady zostały naruszone?

( odpowiedź opisowa)

 

 

 

 

 

5b. Czy podjąłeś/-aś jakieś działania? Jeśli tak, to jakie?

( odpowiedź opisowa)

 

 

 

 

5c. Jeśli nie- dlaczego?

( odpowiedź opisowa)

 

 

 

 

 

6.Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w Ośrodku?

( odpowiedź opisowa)

 

 

 

 

Załącznik nr 6

do Standardów Ochrony Małoletnich w Ośrodku

 

 

 WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

w PZG Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji

Dzieci  i Młodzieży z Wadą Słuchu w Białymstoku

 

  1. Jesteśmy Ośrodkiem Rehabilitacji Dziennej i chcemy żebyś u nas czuł się dobrze i bezpiecznie.
  2. Jeżeli cokolwiek podczas zajęć Ci się nie podobało lub poczułeś się źle możesz to przekazać osobiście do pani Anny Szwarc lub napisać na adres e-mail: a.szwarc.gabinet@com.pl
  3. Nikt nie może na Ciebie krzyczeć, wyśmiewać się z Ciebie, dotykać Cię bez Twojej zgody

ani fotografować.

4.Nikt nie może stosować wobec ciebie przemocy fizycznej, bić, popychać.

  1. Nikt nie może Ci pokazywać zdjęć, gazet czy innych treści o charakterze erotycznym lub przemocowym.
  2. Pamiętaj, jeśli cokolwiek w Twoim życiu dzieje się złego nie jesteś sam.

To są całodobowe numery telefonów do osób, którym możesz zaufać:

  1. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002;
  2. Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.